ده کاری که نباید قبل یا بعد از تزریقات زیبایی انجام دهید

وقتی بحث تزریق برای مسائل آرایشی و زیبایی به میان می‌آید، اصلی‌ترین سؤالی که مردم عموماً از خودشان (و از یک سری دوست معتمد) می‌پرسند این است که «انجامش بدهم یا ندهم؟»

کاشف به ‌عمل ‌آمده که عوامل بسیار دیگری هستند که قبل از وقت گرفتن برای تزریق زیبایی باید در نظر داشته باشید که بیشترشان مشخص نیستند. ما با متخصصان خبرۀ پوست و زیبایی‌شناسی صحبت کردیم تا بفهمیم قبل و بعد از رفتن به مطب متخصص باید چه‌کارهایی نکنیم. در ادامه، 10 نکتۀ غافلگیرکننده خواهید آموخت که باید ساعت‌ها، روزها و هفته‌ها قبل و بعد از تزریق انجام ندهید.

آرایش‌کردن

گرچه خطرات آرایش‌کردن ممکن است ناچیز باشد، متخصصان توصیه می‌کنند که نسبت به انجام این کار بعد از بوتاکس و فیلر مراقب باشید. وقتی سوزن قسمتی از پوست شما را سوراخ می‌کند، مقدار کمی زخم می‌شود و بهتر از محصولی استفاده نکنید که مثلاً آلوده به باکتری باشد و بتواند به بدنتان نفوذ کند. تجربه نشان داده که برای آرایش‌کردن حداقل نیم ساعت صبر کنید تا سطح پوستتان بتواند مجدداً بسته شود.

یک نکتۀ مهم دیگر این است که وقتی بعد از بوتاکس آرایش می‌کنید، به سمت بالا آرایشتان را انجام دهید، خصوصاً در قسمت بین ابروها و بالای بینی تا از فشار سمِ بوتولینوم به درون عضله خودداری کنید، که ممکن است به افتادگی پلک منجر شود (به پتوسیس مژه هم معروف است).

سنگ‌های گواشا و جِید رولرها (رولرهای سنگ یشم)

بریتا پلاگ، یک چهره شناس کل‌نگر و هم‌بنیان‌گذار کمپانی مراقب از پوستِ ویلدینگ، هشدار می‌دهد که مالیدن یک سنگ صیقل‌خورده روی پوست صورت تازه ورم‌کرده‌تان کار اشتباهی است چون می‌توان باعث جابه‌جایی فیلرهایتان شود. اگر تزریقات هیالورونیک اسید مانند ژوودرم، ولوما، رستیلاین یا بِلوترو انجام داده باشید، بهتر است یک تا دو هفته صبر کنید و بعد بروید ماساژ صورت یا ماساژ با سنگ گواشا، که می‌تواند التهاب و کبودی را تشدید کرده و حتی به جابه‌جایی فیلر منتهی شود.

چه استثنائی وجود دارد؟ اگر تزریق اسکولپترا باشد. پزشک مجموعه دلین می‌گوید: «من به بیمارانم توصیه می‌کنم صورت‌هایشان را بعد از تزریق اسکولپترا روزی پنج مرتبه به مدت پنج دقیقه ماساژ بدهند. این حرکت دو کار انجام می‌دهد: اول اینکه سلول‌های تولیدکنندۀ کولاژن (فیبروبلست‌ها) را فعال می‌کند و از آنها می‌خواهد تا کولاژن‌های بیشتری تولید کنند، که به این صورت می‌توانید همان قدری آش بخورید که پولش را داده‌اید. دوم اینکه خطر برآمدگی‌ها را کاهش می‌دهد، که برآمدگی‌های کوچکی هستند که می‌توانند در عمق پوست تشکیل شوند.»

کارهای مرتبط با دندان

این قسمت را می‌توانید تحت عنوان چه کسی فکرش را می‌کرد بگذارید. گرچه مطالعات مشخصی برای ارجاع وجود ندارد، برخی از متخصص‌های پوست در حیطۀ مقالات پزشکی معتقدند که کارهای مرتبط با دندان می‌تواند باکتری‌ها را به درون جریان خون اطراف صورت بفرستد و این اتفاق به‌صورت نادر می‌تواند موجب التهاب در اطراف فیلر شود. نتیجتاً برخی از افراد ترجیح می‌دهند چندهفته‌ای قبل یا بعد از جلسات تزریق فیلرشان صبر کنند و بعد به دندانپزشکی بروند. این یک گزارش غامض پروسۀ دندانپزشکی را به عوارض فیلر پوستی مرتبط می‌کند.

میکروکارنتِ صورت

اگر به دنبال کشیدگی و سفتی پوستتان هستید، میکروکارنت صورت به‌صورت ماهانه معجزه می‌کند؛ البته اگر این جلسات را با متخصص پوستتان پشت‌به‌پشت برنامه‌ریزی نکنید. شما قبل از اینکه درمان میکروکارنتی را انجام دهید باید حداقل 10 تا 14 روز صبر کنید تا بوتاکس یا فیلرهایتان اثر کند، چون این احتمال وجود دارد که مواد جابه‌جا شوند و نتیجۀ مطلوبتان خراب شود.

چرت‌زدن

بله درست است. بعد از بوتاکس یا دیسپورت نباید روی کاناپه چرت بزنید. بهتر است چهار ساعت صاف بنشینید، که احتمالاً بیش از حد کار محتاطانه‌ای است، چون مولکول‌ها توسط سلول‌ها به سمت بالا کشیده می‌شوند، ولی کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند.

وقت برای آرایش مو

وقت گرفتن برای آرایش مو بعد از درمان هم کار درستی نیست. این کار هم مثل چرت‌زدن به جاذبه مربوط می‌شود. عقب گذاشتن داخل کاسۀ روشویی بعد از انجام بوتاکس حرکت درستی نیست.

یوگا

بعد از تزریق بوتاکس یا دیسپورت بهتر است حرکت‌های مختلف یوگا را انجام ندهید. چه خطری دارد؟ این کار خطر افتادگی پلک را افزایش می‌دهد. هر نوع ورزشی سریعاً التهاب را تشدید می‌کند، بنابراین اصلاً بعد از انجام تزریق نباید ورزشی انجام داد. شما همچنین نباید از لوازم ورزشی استفاده کنید (مثل عینک شنا یا کلاه‌کاسکت دوچرخه‌سواری) چون بعد از تزریق به صورتتان فشار می‌آورند.

برخی از داروها و مکمل‌ها

برای کاهش کبودی باید از چیزهایی بپرهیزید که قبل از درمان خون‌ریزی را تشدید می‌کنند، مانند آسپیرین، اَدویل، ایبوپروفن، مکمل‌های روغن ماهی و ویتامین E.

الکل

نوشیدن الکل، آب‌جو یا شراب تولید پلاکت خون را کاهش می‌دهد و چسبندگی پلاکت‌ها را ضعیف می‌کند؛ این یعنی تأثیر منفی روی لخته‌شدن خون دارد. اگر بدنتان شروع بعد از تزریق شروع به کبودشدن کند و یک لیوان شراب بنوشید، ممکن است ببینید که کبودی بزرگ‌تر می‌شود. وقتی فیلر تزریق کنید این موضوع مسئله‌سازتر خواهد بود.

یخ گذاشتن

گذاشتن کیسۀ آب سرد یا یخ روی صورتتان قبل از تزریق بوتاکس یا دیسپورت می‌تواند اثر بیهوشی داشته باشد، بنابراین کمی احساس ناراحتی خواهید کرد. بااین‌حال، بعد از تزریق تعدیل‌کنندۀ عصبی بهتر است یخ نگذارید، چون مطالعات نشان داده‌اند که دمای سرد می‌تواند درواقع جلوی سم بوتولینوم را برای بالارفتن توی سلول‌های عصبی بگیرد، که ممکن است مدت‌زمان اثر تزریق را کاهش دهد.

پزشک کلینیک دلین اضافه می‌کند که در عوض «من بیمارانم را تشویق می‌کنم که برای کمک به کاهش ورم از گذاشتن یخ در قسمت‌های تزریق فیلر استفاده کنند؛ ما هیچ مدرکی نداریم که بگوید دمای سرد روی مدت‌زمان فیلر اثر می‌گذارد.»

به اشتراک بگذارید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *