تزریقات زیبایی: هر آنچه که باید قبل از اقدام بدانید

درحالی‌که امتحان‌کردن کِرمِ دور چشم ضد پیری یا نرم‌کنندۀ صورت تصمیم مهمی نیست، تزریقات آرایشی صورت داستان کاملاً متفاوتی است. انجام این تزریق‌ها هزینه‌دارتر، ماندگارتر و پیش از دست‌به‌کار شدن مستلزم فکر و تحقیق خوب است. شاید به اندازۀ محصولات مراقبتی پوست OTC انتخاب‌های زیادی وجود نداشته باشد، ولی وقتی واقعاً بحث تزریق به میان می‌آید گزینه‌های متنوعی وجود دارند. از متخصص‌های پوست راهنمایی کامل را درمورد تزریقات پوستی ضد پیری گرفته‌ایم، ازجمله مزایا، هزینه، ایمنی، بهترین افراد در این زمینه‌ها و افرادی که نباید اصلاً طرفشان رفت.

ابتدا، تزریقات آرایشی صورت دو نوع اصلی دارد: نوروتوکسین‌ها و فیلرها. هر کدام برندهای مختلفی دارد که کارایی‌شان یکی است، اما گاهی اوقات تفاوت‌های جزئی و مهم دارند. تا آخر این مقاله را بخوانید تا از جزئیات کلیدی برای دانستن و انتخاب تزریق آرایشی مناسب خودتان مطلع شوید.

نورتوکسین‌ها

نوروتوکسین‌ها چیستند و کارشان چیست؟

نوروتوکسین‌ها پروتئین‌های تزریقی هستند که به آرام‌شدن عضلاتی که باعث چین‌وچروک حاصل حالات صورت می‌شود، کمک می‌کنند. وقتی عضلات آرام می‌شوند، پوست صورت لطیف به نظر می‌رسد: این پروتئین‌های تزریقی به آرام‌شدن کمک کرده یا برای صاف‌کردن خطوط و چروک‌های پوستی عضلات را موقتاً فلج می‌کند.

تزریقات نوروتوکسین برای چه موردی بهتر هستند؟

نوروتوکسین‌ها برای بیمارانی گزینۀ بهتری هستند که در حین حرکت‌های پویای عضله چین‌وچروکشان نمایان می‌شود ولی خطوط اندک یا ثابتی دارند، یعنی وقتی در حال استراحت هستید. از نوروتوکسین‌ها همچنین می‌توان برای خطوط و چروک صورت به‌عنوان درمان پیشگیرانه در 18 سالگی و تا 99 سالگی و بیشتر استفاده کرد.

نوروتوکسین‌ها را که به «تعدیل‌کننده‌های عصبی» نیز شناخته می‌شوند، نباید در هرجای صورت استفاده کرد، فقط در قسمت‌های خاص. موارد مصرفی مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) شامل 11 خط است (خطوط اخم بین ابروها)، خطوط پیشانی و خطوط لبخند.

نوروتوکسین‌ها و موارد استفاده‌شان در زیر آمده است:

  • بوتاکس: نخستین تعدیل‌کنندة عصبی اصلی آرایشی و درمانی است؛ برای خطوط بین ابروها، دور چشم‌ها و پیشانی تأیید شده است.
  • دیسپورت: برای درمان خطوط بین ابروها تأیید شده است. آن‌طور که این تزریق به‌صورت کلی استفاده می‌شود می‌تواند نسبت به برندهای دیگر هزینۀ کمتری داشته باشد.
  • ژوو: جدیدترین نوروتوکسین در بازار بوده و برای خطوط بین ابروها تأیید شده است.
  • زئومین (اینکوبوتولینوم‌توکسین A): فرمولی است شامل توکسین (سَم) مجزا بدون پروتئین جانبی که برندهای دیگر آن را دارند (گرچه کارایی‌شان یکسان است) و برای خطوط بین ابروهای تأیید شده است.

تزریقات نوروتوکسین تا چه زمانی ماندگار است؟

ماندگاری اکثر نوروتوکسین‌ها به‌صورت میانگین سه تا چهار ماه است که گه‌گداری نتیجه‌شان تا شش ماه می‌مانَد.

آیا نوروتوکسین‌ها بی‌ضرر هستند؟

جواب کوتاه به این سؤال بله است. این تزریق‌ها وقتی به دستان مجرب انجام شوند، کاملاً بی‌ضرر هستند و به‌منظور گرفتن تأییدیۀ از سوی FDA تحت آزمایشات ایمنی بسیار شدید قرار می‌گیرند. بوتاکس و دیسپورت، دو تا از معروف‌ترین برندهای مصرفی، در 75 کشور تأیید شده هستند. بوتاکس ابتدا در سال 2002 در ایالات متحدۀ آمریکا تأیید شد، و دیسپورت را در 2009 بعد از اینکه چند سال قبلش در اروپا استفاده شد، تأیید کردند.

با این تفاصیل، اگر به هرگونه از ترکیبات نوروتوکسین‌ها حساسیت دارید، باردارید یا در دوران شیردهی هستید، یا اختلالات عصب عضله‌ای مانند گیلن-باره یا میاستِنی گراویس دارید، باید از تزریق نوروتوکسین‌ها بپرهیزید. کلاً همیشه اول باید یک متخصص پوست دارای مدرک برد پزشکی مشورت کنید، بعضی از بیمارها برای تزریقات مبتنی بر آناتومی صورتشان گزینه‌های خوبی نیستند.

متوسط هزینه برای هر مرتبه درمان نوروتوکسینی چقدر است؟

هزینۀ درمان نوروتوکسینی کلاً باتوجه‌به قسمت مدنظر می‌تواند متغیر باشد و معمولاً از روی تعداد واحدهای استفاده شده در درمان تصمیم می‌گیرند، هرچند که گاهی اوقات باتوجه‌به قسمت گروه عضلانی تحت درمان مشخص می‌شود. در کل، می‌توانید این توقع را داشته باشید که یک جلسه به طور میانگین چند میلیون تومنی هزینه خواهد داشت.

آیا تزریق نورتوکسین‌ها ممکن است عوارض جانبی داشته باشد؟

بله، ولی معمولاً عوارض ناچیزی هستند.عوارض جانبی می‌توانند سردردهای جزئی و درد در قسمت تزریق باشند، و اگر پروسه به‌خوبی پیش نرود، کبود شدگی و نتایج آرایشی ضعیف نیز رخ می‌دهد. متداول‌ترین ریسک کبود شدگی است، اما گه‌گداری عدم تقارن هم پیش می‌آید و در بدترین حالت، پِتوسیسِ چشم [افتادگی پلک] است. ولی این اتفاقات در دستان افراد مجرب بسیار نادر روی می‌دهند.

فیلرها

فیلرهای صورت چیستند و کارشان چیست؟

فیلرهای پوستی مواد ژل‌مانندی هستند که زیر سطح پوست تزریق می‌شوند تا به بازیابی حجم ازدست‌رفته، صاف و حجیم کردن خطوط و چروک صورت کمک شود و کانتورهای طبیعی صورت را تقویت کند. استخوان‌های بزرگ‌شدۀ گونه، لب‌های ضخیم، صورت لیفت‌شده و گود رفتگی‌های کم‌شدۀ زیر چشم‌ها را در نظر بیاورید.

فیلرها برای چه چیزی بهتر هستند؟

فیلرهای صورت برای بیمارهایی ایدئال هستند که دنبال جایگزینی حجم ازدست‌رفتۀ صورتشان می‌گردند یا می‌خواهند کانتورهای صورتشان را تقویت کنند. فیلرهای پوستی را در برخی از موارد می‌توان برای بهبود پوست افتاده یا چروکیده استفاده کرد.

انواع مختلف فیلرها کدام‌اند؟

چندین نوع مختلف برای فیلرها وجود دارد، ازجمله فیلرهای هیالورونیک اسید (متداول‌ترین نوع)، هیدروکسیاپاتیت کلسیوم، و پولی لاکتیک اسید. رایج‌ترین فیلرها به شرح زیر هستند:

  • ژوودرم: یک فیلر برگشت‌پذیر است که از هیالورونیک اسید ساخته شده، یک مادۀ نرم‌کننده که به‌صورت طبیعی در بدن ترشح می‌شود. ژوودرم وُلوما XC برای گونه و چانه تأیید شده است؛ وُلور XC برای چین و چروک‌های عادی تا زیاد تأیید شده، ازجمله چروک‌های لب و دهان؛ و وُلبِلا XC و اولترا XC برای خطوط لب و اطرافش مناسب هستند.
  • رِستیلاین: یک فیلر هیالورونیک اسید برگشت‌پذیر است. لیفتِ رستیلاین برای بازیابی قسمت میانی صورت و دست‌ها مورد تأیید است، سیلْک برای قسمت لب‌ها و دهان، کایسی برای تقویت لب که طبیعی به نظر بیاید، ریفایْن: برای چین و چروک‌های متوسط تا شدید صورت، و دیفاین برای چین‌وچروک‌های متوسط تا شدید صورت و چانه مورد تأیید هستند.
  • رادیِس: یک فیلر غیرقابل‌برگشت است که از نانوذرات هیدروکسیاپاتیت کلسیوم، ماده‌ای کانی که به‌صورت طبیعی در استخوان‌ها و دندان‌ها وجود دارد، ساخته شده است. دکتر وایزر می‌گوید که برای حجم دادن به چروک‌های پوست و نیز جوان‌سازی دست‌ها استفاده می‌شود.
  • اسکالپترا: از اسید پولی اِل لاکتیک (PLLA) استفاده می‌کند؛ یک ترکیب مصنوعی که شکل کولاژن جدید را توسط سلول‌های بدن خودتان تقویت می‌کند. این نوع فیلر که چین و چروک‌های سطحی و عمقی صورت را درمان می‌کند، کلاً گران‌تر و مستلزم مجموعه‌ای درمان‌ها است، اما نسبت به بقیه ماندگاری بالاتری دارد.

تزریقات فیلر تا چه مدت زمانی ماندگار هستند؟

مدت‌زمان ماندگاری فیلر به‌نوعی که می‌خواهید تزریق کنید بستگی دارد. فیلرهای هیالورونویک اسید معمولاً بین شش تا دوازده ماه ماندگاری دارند (برخی اگر به میزان زیادی تزریق شوند می‌توانند تا دو سال بمانند)، درحالی‌که هیدروکسیاپاتیت کلسیوم بین نُه تا دوازده ماه ماندگاری دارند و ماندگاری چند سری درمانی اسید پولی ال لاکتیک می‌تواند تا دو سال باشد.

آیا فیلرها بی‌ضرر هستند؟

همۀ متخصص‌های ما به این سؤال یک بلۀ جانانۀ دیگر می‌دهند، اما همچنین گوشزد می‌کنند که برای تزریق فیلر به‌صورت یک فرد مجرب و کارکشته را انتخاب کنید. دنبال یک متخصص پوست دارای مدرک برد پزشکی، یک جراح پلاستیک یا یک جراح چشم بگردید. درک و دانش عمیق درمورد آناتومیِ صورت برای تزریق ایمن فیلر امری حیاتی است. تمرین و تکنیک مناسب بسیار اهمیت دارند.

افرادی که به هریک از مواد تشکیل‌دهنده آلرژی دارند و نیز زنان باردار یا شیرده، مانند اجتناب از نوروتوکسین‌ها باید از تزریق فیلرها خودداری کنند.

میانگین هزینه برای هر دوره درمان فیلر چقدر است؟

عوامل بسیاری وجود دارد که روی هزینۀ درمان صورت با فیلر تأثیر می‌گذارد: تزریق‌کننده، انجام تزریق و قسمت موردنظر، نوع فیلری که دارد استفاده می‌شود، تعداد سرنگ‌های موردنیاز و ناحیۀ که به آن تزریق می‌شود. فیلرهای صورت می‌توانند از تزریقی 500 دلار تا 2000 دلار قیمت داشته باشند.

تزریقات فیلرها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند؟

بله، فیلرهای صورت عوارض جانبی دارند و می‌توانند حتی جدی باشند. رایج‌ترین نشانه‌های خفیف، درد یا حساسیت در قسمت تزریق، خون‌ریزی، کبودی و ورم هستند. گه‌گداری برآمدگی‌هایی هم ممکن است در قسمت تزریق نمایان شود. دیگر خطرات محتمل شامل قرمزیِ پوست، رنگ‌پریدگی، التهاب، عفونت، و جابه‌جایی فیلر از قسمت تزریق باشد که گرچه رایج نیست، می‌تواند بیانگر عوارض بیشتر باشد.

یکی از نادرترین عارضه‌ها که بااین‌حال جدی‌ترین هم است، زمانی روی می‌دهد که فیلرها باعث انسداد عروق بشوند (بسته‌شدن مسیر خون) که به‌خاطر کمبود ذخیرۀ خون به ازبین‌رفتن بافت بینجامد و اگر به درون رگ‌هایی خاص تزریق شود باعث نابینایی می‌شود. به همین دلیل، بسیار مهم است که برای انجام تزریق یک فرد مجربِ کارکشته را انتخاب کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *