فیلر لب چیست؟

فیلرهای لب تزریقاتی هستند که به لب‌های شما حجم می‌دهند و نوعی از فیلرهای پوستی هستند.

فیلرهای لب شامل هیالورونویک اسید (HA) مصنوعی هستند؛ HA مادۀ طبیعی در بدن انسان است. برندهای مختلفی از فیلرهای لب وجود دارد، ازجمله ژوودرم، رستیلاین و پرلِین.

فیلرهای لب برای چه کسانی است؟

تزریق فیلر لب یک تصمیم شخصی است. دنبال‌کردن خواسته‌های قلبی برای بدنتان می‌تواند نیروبخش باشد.

برای درنظرداشتن فیلرهای لب باید:

 • سلامت فیزیکی خوب داشته باشید
 • انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید
 • عفونت دهانی، ازجمله تب‌خال یا زخم، نداشته باشید

بسیاری از افراد که تزریق فیلر انجام می‌دهند، می‌خواهند اندازۀ لب‌هایشان را بیشتر کنند. شما ممکن است اندازۀ لب‌هایتان را بنا به دلایل بسیاری افزایش دهید، ازجمله:

 • بازیابی اندازۀ قبلی لب‌هایتان. سنتان که بالاتر می‌رود، لب‌هایتان ممکن است کوچک‌تر و باریک‌تر شود، فیلترومتان (گودی بین لب بالایی و حفرۀ بینی) ممکن است درازتر و صاف‌تر شود و فاصلۀ بین گوشه‌های دهانتان احتمالاً بیشتر می‌شود.
 • درست‌کردن شکل لب‌هایتان. طبیعی است که لب‌هایتان اشکال و اندازه‌های مختلفی داشته باشد (نامتقارن).
 • چین‌وچروک‌های ناچیز. وقتی لبخند می‌زنید یا می‌خندید، چروک‌های گوشه‌های دهانتان معلوم می‌شوند.
 • افزایش اعتمادبه‌نفس. فیلرهای لب به بهترشدن اعتمادبه‌نفس و تصویر بدنیتان کمک می‌کند.

علت استفاده از فیلرهای لب

فیلرهای لب یا حجم لب‌هایتان را برمی‌گردانند یا به آنها حجم می‌دهند. فیلرهای لب روند پا به سن گذاشتن را متوقف نمی‌کنند، بلکه ممکن است کمک کنند تا نیاز به بزرگ کردن لب از طریق جراحی مانند ایمپلنت یا لیفت لب را به تأخیر می‌اندازد. فیلرهای لب همچنین به رسیدن به‌ظاهر دلخواهتان کمک می‌کند که باعث بالارفتن اعتمادبه‌نفستان می‌شود.

حجم لب‌های شما ممکن است در طول زمان کم بشود، که ممکن است نتیجۀ موارد زیر باشد:

 • ژنتیک
 • سیگارکشیدن
 • آسیب‌دیدگی پوست به‌خاطر آفتاب

عمل‌های فیلر لب چقدر رایج است؟

عمل‌های فیلر لب بسیار رایج هستند. کارشناسان سلامت در سال 2018 بیش از 2.1 میلیون عمل فیلر لب انجام دادند.

مدت‌زمان ماندگاری فیلرهای لب چقدر است؟

فیلرهای لب معمولاً بین 12 تا 18 ماه باقی می‌مانند. بااین‌حال به سن شما و سرعت تبدیل کالری به انرژی توسط بدنتان (متابولیسم) بستگی دارد. جوان‌ترها غالباً سوخت‌وساز سریع‌تری دارند، بنابراین فیلرهای لب آنقدری دوام نمی‌آورند.

شرح فرایند فیلر لب

پیش از عمل فیلر لب چه اتفاقی می‌افتد؟

سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از فیلرهای لب را برای افراد زیر 21 سال تأیید نکرده است. نتیجتاً، شما برای انجام فیلر لب مورد تأیید FDA باید حداقل 21 سالتان باشد.

شما قبل از عمل فیلر لب با کارشناس سلامتتان آشنا خواهید شد. آنها بسیاری از عوامل مانند سلامت روانی و شرایط اجتماعی‌تان را ارزیابی می‌کنند. کارشناس سلامتتان ممکن است این سؤالات را از شما بپرسد:

 • چرا فیلر لب می‌خواهید؟
 • چه انتظاراتی دارید؟
 • آیا درمورد عیب‌های خیالی یا بسیار کوچکتان زیاد فکر می‌کنید؟
 • آیا همسر، شریک زندگی یا دوستتان شما را به انجام فیلر لب تشویق کرده است؟

سلامت جسمانی و شمایل چهره‌تان هم مهم هستند. کارشناس سلامت شما سلامت عمومی‌تان ازجمله سوابق بیماری یا عوامل خطرساز را بررسی می‌کند. اگر هر نوع آلرژی هم دارید با کارشناستان صحبت کنید. و درمورد داروهای تجویزی و بدون نسخه که مصرف می‌کنید، ازجمله مکمل‌های گیاهی، به او بگویید.

کارشناس سلامتتان چهرۀ شما را بررسی و ارزیابی می‌کند. آنها همچنین برای سابقۀ پزشکی از چهره و لب‌هایتان عکس می‌گیرند.

وقتی اندازۀ لب‌هایتان را در نظر می‌گیرید، مهم است که ظاهرتان بعد از عمل را تجسم کنید. مثل مدل موی جدید است. شاید به آرایشگرتان عکسی نشان دهید تا ایده بگیرند که می‌خواهید موهایتان بعد از اصلاح چطور باشد. بااین‌حال آرایشگرتان ممکن است به شما بگوید موهایتان به‌خاطر بافت مو، خط پیشانی، حجم یا بلندی، مثل عکس نخواهد شد. شاید دوست داشته باشید که لب‌هایتان شبیه لب‌های یک سلبریتی بشود، ولی احتمالاً به این خاطر که شمایل و اجزای صورتتان منحصربه‌فرد است، همچین اتفاقی نیفتد. از کارشناس سلامتتان بپرسید که آیا آوردن عکس کمکی می‌کند یا نه. اما اگر او نخواست که به عکس رجوع کند، کاملاً آمادگی این را داشته باشید تا بتوانید به او بگویید دلتان می‌خواهد لب‌هایتان چه شکلی بشوند.

در حین فرایند فیلر لب چه اتفاقی می‌افتد؟

در حین فرایند فیلر لب، کارشناس سلامت شما لب‌هایتان را موضعی بی‌حس می‌کند. بی‌حسی موضعی باعث می‌شود که هیچ دردی احساس نکنید و پروسه تا حد ممکن برایتان راحت شود. کرم‌های بی‌حس‌کننده معمولاً شامل بنزوکائین، لیدوکائین و تتراکائین (BLT) هستند. حدود 15 تا 30 دقیقۀ بعد لب‌هایتان بی‌حس می‌شوند.

اگر به BLT آلرژی داشته باشید، کارشناس سلامتتان برای بی‌حس کردن لب‌هایتان تزریق انسداد عصبی انجام می‌دهد. حدود 15 تا 30 دقیقۀ بعد لب‌هایتان بی‌حس می‌شوند.

سپس کارشناس سلامتتان با استفاده از یک سوزن نازک فیلر را به یک‌سری از قسمت‌ها یا تمام قسمت‌های لبتان ازجمله حاشیه‌های لبتان (خط لب)، خمیدگی مرکز لب بالایی‌تان (کمانِ کوپید) و گوشه‌های دهانتان تزریق می‌کند. هیچ دردی احساس نخواهید کرد، ولی ممکن است احساس نیشگون به شما دست دهد و چشمتان پر از اشک شود. به طور متوسط، کارشناس سلامتتان 1 میلی لیتر فیلر لب به لب‌هایتان تزریق می‌کند که یک‌پنجم قاشق چای‌خوری است. سوزن بیشتر از 2.5 میلی لیتر به عمق پوستتان نمی‌رود.

کارشناس سلامتتان ممکن است در طول این پروسه کمپرس یخ روی لب‌هایتان بگذارد تا ورم‌کردن و کبودی را به حداقل برساند.

کل پروسه ممکن است حداقل نیم ساعت یا حداکثر دو ساعت طول بکشد.

پس از فرایند فیلر لب چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از اینکه فرایند تمام شد، کارشناس سلامتتان ممکن است آرام لب‌هایتان را ماساژ بدهد تا فیلر به‌خوبی جذب شود. همچنین شاید به گذاشتن کمپرس یخ ادامه بدهند.

کارشناس سلامتتان تا 15 دقیقۀ بعد شما را زیر نظر خواهد گرفت تا مطمئن شود دچار عوارض جانبی نشوید، ازجمله سرگیجه، حالت تهوع یا خونریزی اساسی. وقتی مطمئن شود که دیگر نیازی نیست زیر نظرتان بگیرند، اجازه می‌دهند به خانه بروید (مرخصتان می‌کند). بیهوشی موضعی شما را خسته یا سست نمی‌کند، بنابراین می‌توانید با ماشین خودتان برگردید. بااین‌حال، شاید بهتر باشد یکی از اعضای خانواده یا دوستی همراهتان باشد که او براند.

لب‌هایتان ممکن است ورم کند، حساس و کبود شود. ورم معمولاً بعد از 24 تا 48 ساعت می‌خوابد، ولی شاید تا یک هفته هم طول بکشد.

کارشناس سلامتتان همچنین یک قرار بعدی هم حدود دو هفته بعد از تزریق تعیین می‌کند تا لب‌هایتان را مورد بررسی قرار دهد. ممکن است عکس دیگری هم برای پرونده‌تان بگیرد تا ببینید که لب‌هایتان قبل از تزریق و بعد از بهبودی چه شکلی خواهند بود.

نکته‌های زیر می‌توانند به بهبودی لب‌هایتان کمک کنند:

 • به مدت 10 دقیقه کمپرس یخ بگذارید تا التهاب، درد و ورم را کاهش دهید.
 • رژ لب، برق لب یا هرگونه محصولی را به لب‌هایتان به مدت حداقل 24 ساعت نزنید.
 • از کارهایی مثل بوسیدن و با نِی نوشیدن که باعث ایجاد تماس یا چین‌خوردگی لب‌هایتان می‌شود، بپرهیزید.
 • موقع مسواک‌زدن مراقب باشید.
 • آب زیاد بنوشید.
 • حداقل برای 24 ساعت ورزش نکنید.

خطرات و فواید

فیلرهای لب چه فوایدی دارند؟

فیلرهای لب فواید بسیاری دارند، ازجمله:

 • ضرری ندارند و فرایند فیلر لب نیز بی‌ضرر است؛ خطر عوارض جانبی بسیار پایینی دارند.
 • می‌توانند اعتمادبه‌نفس را بالا ببرند.
 • قابل‌بازگشت هستند. اگر از ظاهرتان راضی نبودید، کارشناس سلامتتان می‌تواند با تزریق یک آنزیم (هیالورونیداز) فیلر لبتان را از بین ببرد.

فیلرهای لب چه خطراتی دارند؟

انجام فیلرهای لب یک‌سری خطرات دارد، ازجمله:

 • خونریزی و درد در قسمت تزریق.
 • زدن تب‌خال
 • رنگ‌پریدگی یا حساسیت
 • عفونت
 • ازبین‌رفتن بافت (مختل‌شدن رگ عروقی) که اگر تزریق در شاهرگ یا اطرافش انجام شده باشد می‌تواند رخ بدهد.
 • اندازۀ لب‌هایتان ممکن است متفاوت باشد (عدم تقارن).
 • فیلر لب ممکن است به قسمت‌های دیگر صورتتان حرکت کند، معمولاً به طرف بینی (جابه‌جایی).

آیا فیلرهای لب بد هستند؟

فیلرهای لب درمان پزشکی هستند. فیلرهای لب را وقتی یک کارشناس سلامت مجرب انجام بدهد ازجمله جراح پلاستیک، متخصص پوست یا جراح زیبایی، خطری ندارند.

نباید در یک سالن زیبایی یا اسپا فیلر لب انجام دهید.

آیا فیلرهای لب، لب‌ها را نابود می‌کنند؟

اگر فیلر لبتان را به دست یک فرد مجرب نسپارید، خطر نابودشدن لب‌هایتان بالا می‌رود. لب‌هایتان ممکن است برای همیشه کشیده شوند، بافت‌های اطراف لب‌هایتان از بین می‌روند و فیلر لب ممکن است سفت شود یا قسمت‌های تزریق عفونت کنند.

آیا فیلرهای لب درد دارند؟

ممکن است در قسمت‌های تزریق درد ناچیزی تجربه کنید. این درد بعد از 12 تا 24 ساعت از بین می‌رود.

آیا فیلرهای لب همیشگی هستند؟

فیلرهای لب همیشگی نیستند. در طول زمان رفته‌رفته از بین می‌روند که بسته به متابولیسم بدنتان بین 12 تا 18 ماه بعد از تزریق رخ می‌دهد. بهتر است برای حفظ حجم مدنظرتان درمان روتین داشته باشید.

تزریق فیلر لب هنگام بارداری مناسب است؟

تحقیقی من‌باب این موضوع که تزریق فیلر هنگام بارداری خطرآفرین است یا نه انجام نشده است. نتیجتاً FDA استفاده از فیلرهای لب را هنگام بارداری تأیید نکرده است.

ریکاوری و احتمالات

مدت‌زمان ریکاوری چقدر است؟

دردی که دارید باید بین 12 تا 24 ساعت بعد از تزریق آرام شود. ورمتان باید بعد از 24 تا 48 ساعت بخوابد، ولی ممکن است تا یک هفته هم طول بکشد.

اگر می‌خواهید لب‌هایتان پیش از مراسم بزرگی، مثل عروسی، پر به نظر بیاید، باید حداقل دو هفته زودتر وقت تزریق بگیرید تا حتماً تا آن موقع کاملاً بهبود پیدا کنید.

بعد از تزریق فیلر چه زمانی می‌توان غذا و مایعات خورد؟

بهترین کار این است که بعد از رفتن اثر بی‌حسی موضعی یا تزریق انسداد عصبی صبر کنید تا ناخواسته موقع خوردن لب‌هایتان را گاز نگیرید که برای فیلر مشکلی پیش نیاید. همچنین به مدت حداقل 24 ساعت نباید غذاهایی بخورید که کثیف‌کاری زیاد دارد تا مجبور نشوید صورت یا لب‌هایتان را تمیز کنید.

همچنین به مدت حداقل 24 ساعت از نوشیدن با نی یا سیگارکشیدن خودداری کنید. چین‌دادن به لب یا تماس برقرارکردن نیز می‌تواند مشکل‌ساز شود.

همچنین باید به مدت حداقل 24 ساعت از نوشیدن الکل خودداری کنید، چون الکل خون‌تان را رقیق می‌کند و همین باعث بدترشدن کبودی روی لب‌هایتان می‌شود.

زمانِ تماس با دکتر

چه زمانی باید پیش کارشناس سلامت رفت؟

دو هفته بعد از تزریق فیلر لب برای رفتن پیش کارشناس سلامتتان از او وقت بگیرید. او لب‌هایتان را بررسی می‌کند و با یکدیگر درمورد نتایج نهایی صحبت می‌کنید، ازجمله اینکه آیا تمایل به حجم بیشتری دارید یا نه که این کار مستلزم فیلر بیشتر است.

دیگر جزئیات

از کارشناس سلامت باید چه سؤالاتی پرسیده شود؟

 • چندمرتبه فرایند فیلر لب را انجام داده‌اید؟
 • چه برندهایی از فیلرهای لب را توصیه می‌کنید؟
 • چه برندی از فیلر لب را پیشنهاد می‌کنید؟
 • آیا فیلر لب بهترین گزینه برای من است؟
 • چه مدت زمانی طول می‌کشد که لب‌های بهبود پیدا کنند؟
 • در دورۀ نقاهت چه مُسکن‌هایی می‌توانم مصرف کنم؟
 • فهرست کامل خطرات و عوارض فیلر لب چیست؟
 • برای حفظ حجم هرچند وقت یک‌بار باید وقت ویزیت بگیرم؟

جمع بندی

تزریق فیلر لب یک تصمیم شخصی است. اگر دوست دارید اندازۀ لب‌هایتان را افزایش دهید، پیش یک کارشناس سلامت بروید که در زمینۀ فیلرهای لب تخصص دارد و با او درمورد گزینه‌هایتان صحبت کنید. فیلرهای لب می‌توانند اعتمادبه‌نفستان را بالا ببرند، ولی باید مطلع باشید که موقت هستند. به طور میانگین، شما باید هر 12 تا 18 ماه فیلر لب انجام دهید. درمورد سؤالات و نگرانی‌هایتان با کارشناس سلامتتان صحبت کنید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *