تفاوت بوتاکس با فیلر چیست؟

محبوبیت تزریقات در حال افزایش است و بیش از ده سال می‌شود که به همین منوال بوده، خصوصاً وقتی که تابوِ این موضوع روزبه‌روز بیشتر شکست. به نظر می‌رسد که این بحث چه توسط سلبریتی‌های محبوبتان و چه توسط دوستان کنجکاوتان در انجمن کتاب‌خوانی مدام پیش کشیده می‌شود. اما وقتی بحث بوتاکس یا فیلر به میان می‌آید، کدامش برای شما بهتر است؟

بوتاکس همچنان شمارۀ یک است، هرچند که فیلرهای پوستی دارند به‌سرعت خودشان را به مرکز توجه می‌رسانند. درهرحال، اگر می‌خواهید این درمان‌ها را امتحان کنید مهم‌ترین مسئله انتخاب گزینۀ مناسب برای پوستتان است. دانستن تفاوت‌ها بین تمام گزینه‌های پیش رویتان وظیفۀ حرفه‌ای‌هاست.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که این قدرت را دارد تا «موقتاً عضله‌ها را ضعیف یا فلج کند.» اما قبل از اینکه جلوتر برویم، خاطرنشان می‌شود که بوتاکس نام تجاری یک بوتولینوم نوروتوکسین خاص است. به‌نوعی شبیه کلینِکس و دستمال‌های کاغذی است؛ بوتاکس نامی است که وقتی صحبت دربارۀ نوروتوکسین‌ها به میان می‌آید، گفته می‌شود. بااین‌حال، چهار نوروتوکسین مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) در ایالات متحدۀ آمریکا وجود دارد: بوتاکس، دیسپورت، زئومین و ژوو.

بهترین کار این است که از بوتولینمون توکسین در قسمت‌هایی از صورت که حالت دارد استفاده شود، مثل خطوط اخم، چروک‌های گوشۀ چشم و لب و خطوط بین ابروها.

بوتاکس چروک‌های متحرک را درمان می‌کند، هرچند که برخی از استفاده‌های نسبتاً غیر آرایشی برای بوتاکس نیز بسیار محبوب هستند: تزریقات در زیربغل به جلوگیری از هایپرهیدروسیس (تعریق زیاد) کمک می‌کند، و تزریقات در عضلۀ فَک می‌تواند برای امتناع از دندان‌قروچه که به‌خاطر اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فک رخ می‌دهد، استفاده شود. بوتاکس بین 2 تا 10 روز «بسته به واکنش فردی شما به توکسین و توکسینی که استفاده شده» شروع به اثرگذاشتن می‌کند.

فیلر چیست؟

فیلرهای هیالورونیک اسید محصولات ژل‌مانندی هستند که چین‌وچروک‌ها را پر و حجم ازدست‌رفته را ترمیم می‌کنند. همچنین می‌توانند صورت را کانتور کنند.

ترکیبات اصلی

هیالورونیک اسید یک پلی‌ساکارید طبیعی است که در بدن انسان یافت می‌شود و به‌عنوان عامل نرم‌کننده و روان‌کنندۀ مفاصل، اعصاب، مو، پوست چشمانمان فعالیت می‌کند. زمانی که برای مراقبت از پوست استفاده شود، به‌عنوان مادۀ هم‌بند رطوبتی عمل می‌کند که یعنی خودش را به آب داخل سلول می‌چسباند (در همین حین آب را از هوا جذب کرده و نگه هم می‌دارد) و آبدارشان می‌کند.

فیلرها می‌توانند متشکل از انواع مواد باشند و برای پرکردن خطوط مورداستفاده قرار می‌گیرند. فیلرهای هیالورونیک اسید مانند رِستیلِین، ژوودرم و بِلوترو، و فیلرهای کلسیومی مانند رادیِس متداول‌ترین‌ها هستند. درحالی‌که هم بوتولینوم توکسین و فیلرها به‌صورت متداول باهم مورداستفاده هستند، به شکل متفاوت کارسازند و در خطوط متفاوت استفاده می‌شوند.

هیالورونیک اسید و فیلرها، که ضخامت‌های متنوعی دارند تا هرکدام را بتوان برای یک نوع پوست، قسمت، مشکلات پوستی خاص انتخاب کرد، 5 تا 24 ماه دوام می‌آورند. فیلرهای دیگری وجود دارند که از [کلسیوم هیدروکسیپاتیت] (مثل رادیس) ساخته شده‌اند، که برای پرکردن عمیق بهتر هستند و 12 تا 14 ماه دوام می‌آورند.

فواید

بوتاکس و فیلرها می‌توانند فوایدی داشته باشند که فراتر از عمق پوست هستند. تأثیر این محصولات در ظاهر و حالات صورت پیچیده‌تر از چیزی هستند که نشان می‌دهند. علاوه بر «بهبود» ظاهرتان به لحاظ زیبایی، «بوتاکس طیف گسترده‌ای از علائم را دارد که فراتر از کاهش چروک‌ها است. یعنی می‌تواند میزان تعریق، دندان‌قروچه و سردردها را کاهش بدهد، و اخیراً تحقیقاتی بوده که نشان می‌دهد ممکن است افسردگی را کمتر کند.»

به‌عبارت‌دیگر، این تزریقات فقط برای کاهش چین‌وچروک‌ها نیستند (گرچه به این مسئله هم کمک می‌کنند).

مقایسه بوتاکس با فیلر: کدام یک مؤثرتر است؟

مؤثربودن هریک از این دو مورد بستگی به نیاز شما دارد. برای مثال بوتاکس را بعضی از دکترها به‌عنوان اقدام پیشگیرانه پیشنهاد می‌دهند (قبل از اینکه واقعاً متوجه هرگونه چروک عمیق بشوید تزریق کنید تا مانع ماندگارشدن چروک‌های عمیق‌تر شوید).

بیماران بسیاری در دهۀ بیست‌سالگی‌شان وجود دارند که بوتاکس پیشگیرانه انجام می‌دهند. آنها می‌خواهند از شکل‌گرفتن چروک‌ها جلوگیری کنند. این بیماران کاملاً به صورت‌هایشان آگاه هستند و می‌خواهند ظاهرشان را بهبود دهند.

ضمناً متداول‌ترین قسمت‌ها برای فیلرکردن زیر چشم، گونه‌ها و خط فک هستند. انتخاب هریک از محصولات به قسمت مشکل‌دار بستگی دارد.

قانون سادۀ این کار این است که خطوط حالات به بوتولینوم توکسین نیاز دارد. خطوط ساکن نیازمند فیلر هستند. درحالی‌که بوتاکس انتخابی عالی است برای «نقاط چروک»، جایی که عضله‌ها با یکدیگر در برخورد هستند، فیلرها برای خطوط عمیق بهترین گزینه محسوب می‌شوند؛ خطوطی که حتی وقتی ماهیچه‌های صورت در تماس نیستند، به چشم می‌خورند.

عوارض جانبی محتمل

  • کبودی یا ورم در قسمت تزریق
  • آبی شدن بخشی از پوست
  • جوش‌های آکنه‌مانند زیر پوست

هرچند که همیشه احتمال عوارض جانبی وجود دارد، فیلرها در حال حاضر در دسترس و آن‌هایی که مورد تأیید FDA ایالات متحدۀ آمریکا هستند به طور گسترده آزمایش شده و بی‌خطرند. بااین‌وجود، آسان‌ترین راه برای اجتناب از هرگونه عوارض منفی، پیداکردن پزشکی حاذق و مدرک‌دار برای انجام تزریقات است.

محتمل‌ترین عارضۀ جانبی بوتاکس یا فیلر کبودشدن و درد در قسمت تزریق است؛ کاملاً مشابه هر تزریقی، ولی نه دقیقاً مثل واکنش توکسین. اگر چیزی شبیه خشکی چشم، لبخند کج، آبریزش دهان، یا افتادگی پلک را تجربه می‌کنید، عادی نیست. واکنش‌های عقلانی به بوتاکس تحت هیچ شرایط شامل مشکل دیدن، حرف‌زدن یا تنفس نمی‌شود. اگر دچار هریک از این علائم شدند، فوراً با تزریقاتی مدرک‌دارتان تماس بگیرید.

عوارض جانبی به‌ویژه از فیلرها شامل اثر تیندال می‌شوند، نمایان‌شدن لکۀ آبی‌گون روی پوست است و اگر فیلرهای هیالورونیک اسید غلیظ‌تر آن‌چنان در عمق پوست تزریق نشود، می‌تواند این لکه نمایان شود. اثر تیندال را می‌توان با تزریق مقدار کمی از هیالورونیداز (آنزیمی که فیلر هیالورونیک اسید را حل می‌کند) به قسمت موردنظر، درمان کرد.

جوش‌های آکنه‌مانند زیر پوست عارضۀ شدیداً نادری هستند. عارضه‌های متداول‌تر کبودی، حساسیت و ورم ناچیز قسمت‌های تزریق هستند که ممکن است تا 2 هفته طول بکشد.

در ذهنتان داشته باشید که «عوارض جانبی» شدیدتری مانند اثر تیندال وجود داشته باشد و جوش‌های زیرپوستی درواقع عوارض جانبی نیستند، بلکه عارضه‌هایی هستند که از تزریق نادرست به وجود می‌آیند. به همین دلیل است که تزریق (چه پزشکی و چه زیبایی) به دست تزریقاتی حاذق بسیار حیاتی است.

هزینه‌ها

بر اساس جدیدترین آمار و ارقام از سوی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، متوسط هزینۀ تزریقات بوتاکس 466 دلار است. البته که هزینۀ آن می‌تواند متفاوت باشد و عموماً به میزان پیشروی چروک‌ها (و ازاین‌رو نیاز به محصول) و شایستگی‌های فردی که دارد این رویه را انجام می‌دهد بستگی دارد. به محل سکونت هم بستگی دارد، یعنی ممکن است قیمت‌ها در یک شهر بزرگ‌تر نسبت به یک شهر کوچک بالاتر باشد.

قیمت فیلرها بسته به محصول طیف گسترده‌ای دارند. طبق جدیدترین آمار از سوی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، متوسط قیمت سرنگ رادیس 717 دلار بوده، درحالی‌که قیمت فیلرهای هیالورونیک اسید مثل ژوودرم و رستیلین 684 دلار بودند.

نحوۀ انتخاب

البته که هم بوتاکس و هم فیلرها خطرات و فواید خودشان را دارند، و واقعاً برای یک موضوع مشابه استفاده نمی‌شوند. بوتاکس با فلج‌کردن عضله‌های اطراف چین‌وچروک، آنها را درمان می‌کند، درحالی‌که فیلرها، خب، قسمت‌هایی را که بهشان تزریق شده، پر می‌کنند. اینجا هم دوباره زمانی است که بودن تزریقاتی حاذق مهم واقع می‌شود چون می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین راه را برای نیازهای خاص و حالات چهره‌تان انتخاب کنید. خوب است به آنچه که می‌خواهید خوب فکر کنید – پس تحقیق کنید – اما دکترتان شاید به شما بگوید که چرا انتخاب یک نوروتوکسین یا فیلر نسبت به یک مدل دیگر بهتر است.

نکتۀ آخر

بوتاکس و فیلر دو کار کاملاً متفاوت هستند و به شیوه‌های مختلف عمل می‌کنند؛ همچنین قیمت‌هایشان فرق دارند و این به طیف گستردۀ عوامل مانند تزریقات و مکان بستگی دارد. و بوتاکس تنها گزینۀ نورتوکسین‌ها نیست. شما ممکن است نهایتاً یکی دیگر از فرمول‌های مورد تأیید FDA را ترجیح دهید یا انتخاب کنید. مهم‌تر از همه، تحقیق مناسب کاری ضروری است و درک این موضوع که عوارض جانبی وجود دارند – البته که اکثرشان قابل‌درمان هستند – امری کلیدی است. بهترین کار دیدن یک جراح پلاستیک حاذق یا یک متخصص پوست است. آنها قادرند پوستتان را ارزیابی و کمکتان کنند تا بهترین درمان را طبق خواسته و جیبتان انتخاب کنید.

سؤالات متداول

بوتاکس در مقابل فیلر: کدام یک بهتر است؟

بستگی به قسمت مد نظرتان دارد. به‌خاطر سپردن این کار آسان است: خطوط حالات به بوتاکس نیاز دارند. خطوط ساکن هم به فیلر. فیلر برای هر قسمتی از صورت که می‌خواهید کانتور شود هم مناسب است.

هزینۀ بوتاکس و فیلر چقدر است؟

قیمت‌ها بسته به تعداد واحدهای استفاده‌شده و همچنین صلاحیت‌های فرد کارکشته که دارد درمان را انجام می‌دهد، متغیر است. قیمت تزریق بوتاکس در آمریکا در سال 2020 میانگین 466 دلار بود، درحالی‌که میانگین قیمت یک سرنگ رادیس 717 دلار و فیلرهای هیالورونیک اسید مثل ژوودرم و رستیلاین 648 دلار بود. برای اطلاع از قیمت با مشاوران کلینیک دلین تماس بگیرید.

کدام یک دوام بیشتری دارند، بوتاکس یا فیلر؟

مجدداً باید بگویم که بستگی دارد. فیلرهای هیالورونیک اسید، که میزان غلظت گوناگونی دارد (تا مدل مناسبش را بتوان برای یک نوع خاص پوستی انتخاب کرد) 5 تا 24 ماه دوام دارد. بوتاکس می‌تواند 3 تا 6 ماه دوام بیاورد.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *