فیلر یا لیفت صورت؟

علائم پیری بالاخره خود را در بدن ما نشان می‌دهند و معمولاً خود را روی صورت نمایان می‌کنند. این علائم به شکل چین و چروک، خطوط ریز، افتادگی پوست و کاهش حجم پدیدار می‌شوند. دو انتخاب رایج برای حل این مشکل، لیفت صورت و فیلرها هستند.

هیچکس دوست ندارد پیرتر از سنش به نظر برسد. خوشبختانه امروز، نسبت به گذشته، گزینه‌های بیشتری وجود دارند تا بتوانید با استفاده از آن‌ها، زمان را به عقب برگردانید و ظاهر صورت خود را جوان سازی کنید. دو مورد از محبوب‌ترین گزینه‌ها، لیفت صورت (با جراحی) و استفاده از فیلرها (بدون جراحی) هستند.

سوال این است که کدام شیوه درمانی برای شما مناسب‌تر است؟ با ما همراه باشید تا برخی از مزایا و معایب لیفت صورت را بررسی کنیم.

مقایسه لیفت صورت با فیلرها

بیایید برای شروع، این موضوع را در نظر بگیریم که با هر یک از این گزینه‌های درمانی چه چیزی به دست می آوریم؟

با انجام لیفت صورت، چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟

لیفت صورت، یکی از روش‌های رایج است که به کمک عمل جراحی انجام می شود. هنگام عمل، جراح چند شکاف کوچک که معمولاً در پشت گوش‌ها و پشت خط مو قرار دارند، ایجاد می‌کند. هدف این است که این شکاف ها در جایی قرار بگیرند که به راحتی دیده نشوند.

پس از ایجاد این شکاف‌ها، جراح ممکن است پوست اضافی را برداشته و پوست باقی مانده را جابجا کند تا پوست، ظاهری جوان‌تر پیدا کند. نتیجه این شیوه درمانی، اغلب خط فکی با انحنای بیشتر است. این شیوه همچنین چین و چروک‌ها و خطوط ریز را از بین می‌برد و در نهایت باعث می‌شود که پوست صاف‌تر، محکم‌تر و جوان‌تر بشود.

لیفت صورت می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل برای کسانی باشد که متوجه شده‌اند خاصیت ارتجاعی پوستشان کاهش یافته یا پوستشان دچار افتادگی شده و یا در اطراف گردنشان پوست اضافی دارند.

نتایج لیفت صورت بیماران

با انجام فیلرهای پوستی به چه نتیجه‌ای دست می‌یابید؟

در مقابل لیفت صورت، فیلرها قرار می‌گیرند. فیلرها موادی از جنس هیالورونیک هستند که به صورت شما تزریق می‌شوند. تزریق در جایی صورت می‌گیرد که اثر “پرکننده” داشته باشد. از این فیلرها اصولا برای صاف کردن چین و چروک‌ها و خطوط ریز، پر کردن جاهایی از صورت که تو خالی شده یا دچار فرو رفتگی شده‌اند و نیز برای ایجاد کانتور گردتر در صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. از فیلرهای پوستی بیشتر در لب‌ها، گونه‌ها، شقیقه‌ها و پیشانی استفاده می‌شود.

به طور کلی، لیفت صورت زمانی توصیه می‌شود که بیماران متوجه علائم پیشرفته‌تری از پیری در خود می‌شوند؛ در حالی که استفاده از فیلرهای پوستی ممکن است برای درمان مراحل اولیه پیری و بروز علائم آن در صورت، مناسب‌تر باشند.

انتخاب میان لیفت صورت و فیلرها

زمانی که روش‌های درمانی ضد پیری را بهترین گزینه برای خود تشخیص می دهید، فاکتورهایی است که باید آن‌ها را سبک و سنگین کنید. این فاکتورها، ناگزیر شامل انتظارات و خواسته‌های شما هستند؛ مثل نتیجه کار از نظر زیبایی شناسی، دوام کار و در نتیجه تعداد دفعات نیاز به درمان مجدد و همچنین روند بهبودی. در ادامه به چند تفاوت اصلی میان لیفت صورت و فیلرهای پوستی می‌پردازیم.

1. میزان رضایت

در حالی که هر دو این روش‌های درمانی می‌توانند به شما کمک کنند تا علائم پیری از جمله چین و چروک و خطوط ریز را به حداقل برسانید، ولی نتایجی که از فیلرها به دست می‌آید، تا حدی کمتر است. به عنوان مثال‌، فیلرها شلی پوست را برطرف نمی‌کنند و نمی‌توانند افتادگی، عدم تعادل یا بافت اضافی را از صورت پاک کنند؛ همچنین نمی‌توانند عضلات صورت یا لایه‌های چربی را لیفت کنند؛ در مقابل این دقیقا کاری است که در لیفت صورت که با عمل جراحی انجام می‌شود صورت می‌گیرد.

در کل، فیلرها نتایج کمتری ارائه می‌دهند؛ هرچند برای بعضی بیماران، همین هم فراتر از نیازشان است. با این حال، اگر به دنبال تغییر جامع‌تر یا چشمگیرتری هستید، ممکن است به لیفت صورت نیاز پیدا کنید.

2. میزان دوام کار

 نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که اگر جراحی لیفت صورت را به جای فیلرهای پوستی انتخاب می‌کنید، نتایجی با دوام بیشتر در اختیار خواهید داشت. در واقع، بیشتر بیمارانی که جراحی لیفت صورت را انجام می‌دهند، متوجه می‌شوند که نتیجه کار تا یک دهه یا حتی بیشتر باقی خواهد ماند.

با انتخاب فیلرها، تقریباً چنین طول عمری را تجربه نخواهید کرد. مدت زمان باقی ماندن نتایج فیلر روی صورت شما به نوع فیلرهای استفاده شده، میزان تحمل و متابولیسم بدن شما در برابر فیلرها بستگی دارد. این ماندگاری، از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. فیلرها معمولاً بین 12 تا 18 ماه و برخی تا دو سال ماندگاری دارند. ممکن است تزریق‌های ترمیمی و مستمر برای بهبود نتایج کار درنظر گرفته شود تا فیلرها برای مدت طولانی‌تری دوام بیاورند.

3. زمان بهبود پروسه درمانی

یکی دیگر از نکات مهم در مورد لیفت صورت در مقایسه با فیلرها این است که لیفت صورت، یک جراحی حساس است؛ به این معنا که مدت زمان بهبودی طولانی‌تری را باید در نظر داشته باشید. در مقابل، زمان بهبودی فیلرها بسیار سریع‌تر و درمان آن آسان‌تر است؛ زیرا معمولاً چیزی بیشتر از کبودی یا ورم جزئی ندارد.

پس از لیفت صورت، ممکن است آمادگی برای بازگشت به کار یا شرکت در سایر فعالیت‌های روزمره، یک هفته یا حتی بیشتر طول بکشد. و برای اینکه بتوانید دوباره ورزش را از سر بگیرید مجبورید یک ماه صبر کنید. انتظار کمی ورم، کبودی و حساسیت را داشته باشید که همه این‌ها ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشند. بیشتر بیماران اظهار می‌کنند که این ناراحتی‌ها کم اهمیت هستند و در مقابل، مزایای طولانی مدتی وجود دارد و انجام لیفت صورت ارزشش را دارد.

با فیلرها هم ممکن است مقداری کبودی و ورم ایجاد شود، اما احتمالا صورت خفیف‌تری خواهد داشت. اکثر بیماران پس از یک یا دو روز، آماده هستند تا فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند.

4. هزینه درمان 

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشت هزینه درمان است.

باید توجه داشته باشید که وقتی فیلرها را انتخاب می‌کنید، برای هر سرنگی که استفاده می‌شود، هزینه‌ای را می‌پردازید؛ علاوه بر این، هزینه‌ای که می پردازید به عوامل دیگری هم بستگی دارد از جمله: به ناحیه تحت درمان (در هنگام درمان نواحی مورد نظر، ژل‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد.)، میزان ترمیم مورد نیاز (به این معنی که چه تعداد سرنگ برای ترمیم مورد نیاز است) و اینکه هر چند وقت یکبار برای تزریق و ثابت نگه داشتن نتایج کار باید مراجعه کنید. قاعده کلی این است که به ازای هر ده مورد مراجعه، به یک مورد ترمیم و تزریق و بنابراین به یک عدد سرنگ نیاز است.

اما در مقابل، برای لیفت صورت، تنها یک بار هزینه می‌پردازید و این برای دستمزد جراح، هزینه اتاق عمل، هزینه‌های مربوط به بیهوشی و موارد دیگر است.

5. ریسک ها و مواردی که باید از بابت آن ها خیالتان آسوده باشد 

شاید مهم‌ترین تفاوت میان لیفت صورت و فیلرها این باشد که لیفت صورت نیاز به جراحی دارد، با بیهوشی انجام می‌شود وریسک نسبتا بالاتری دارد. پس از عمل نیز به شخصی نیاز است که شما را به خانه ببرد و برای چند روز در کارهای خانه به شما کمک کند.

اما تزریق فیلرها در مطب انجام می‌شود و معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشد. تزریق فیلرها نیز ممکن است دارای خطراتی باشد ولی وقتی پرستار با تجربه‌ای را برای تزریق انتخاب می‌کنید، این خطرات به حداقل می‌رسند. 

6. انتخاب هر دو گزینه 

نکته پایانی این است که بعضی بیماران از فیلرها به عنوان راهی برای “محک زدن” روش‌های تغییر صورت و کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می‌خواهند با لیفت کامل قدمی به جلو بردارند یا نه، استفاده می‌کنند. این شیوه، یک انتخاب است که ارزش آن را دارد که با پزشک خود در میان بگذارید.

انتخاب روش مناسب برای صورت 

بهترین راه برای تعیین اینکه کدام روش به بهترین شکل با نیازهای شما مطابقت دارد، مشاوره با یک پزشک باتجربه است. خوشحال می‌شویم که در مرکز زیبایی دلین، خواسته مورد نظر شما را مورد بحث قرار دهیم، به سؤالات شما پاسخ دهیم و به شما کمک کنیم تا تشخیص دهید که کدام شیوه درمانی برای شما ایده‌آل‌تر است.

برای تعیین قرار ملاقات با مرکز زیبایی دلین، لطفاً در اولین فرصت با ما تماس بگیرید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *